Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Można kastrować. Sąd administracyjny przyznał rację warszawskim urzędnikom

Data publikacji: 2017-08-23, Data modyfikacji: 2017-08-23
A A AWydrukDrukuj  
 

W uzasadnieniu wyroku NSA stwierdził m.in., że „gmina w ramach realizacji obowiązkowego zadania utrzymania czystości i porządku w gminach, powinna podjąć wszelkie działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt. Istotnym elementem w zapobieganiu bezdomności zwierząt jest zorganizowanie dofinansowania przez gminy dobrowolnej sterylizacji zwierząt dla ich właścicieli."

W ubiegłym roku rada m.st. Warszawy przyjęła program przeciwdziałania bezdomności psów i kotów. - Po raz pierwszy w historii wojewoda mazowiecki zakwestionował miejski program dopatrując się niezgodności z ustawą o ochronie zwierząt. Było to kuriozalne postanowienie wojewody, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że dzięki konsekwentnej polityce miasta od lat w Warszawie zmniejsza się liczba bezdomnych zwierząt - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy przekonując, że właśnie m.in. dzięki temu programowi liczba czworonogów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt w ciągu pięciu lat zmniejszyła się o 65 proc. W 2010 roku w schronisku przebywało aż 2366 zwierząt, podczas gdy teraz jest ich tam 815.

W latach 2012-2014 Miasto Stołeczne Warszawa dofinansowywało 50 proc. kosztów zabiegów sterylizacji i kastracji czworonogów, natomiast od 2015 roku pokrywało 100 proc. kosztów. W sumie z akcji prowadzonej przez stołeczny ratusz w latach 2012-2016 skorzystali właściciele 6523 psów i kotów. Realizacja zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt została w 2016 r. przerwana z powodu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego.

W międzyczasie Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Na jej podstawie, a także procedowanego przez Radę m.st. Warszawy Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2017 roku, od kwietnia br. warszawiacy i ich czworonogi ponownie mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń.

 

mp/, Źródło artykułu: UM Warszawa
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wołomiński

Powiat wołomiński - powiat z siedzibą w Wołominie w centrum województwa mazowieckiego. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Strachówka, a także miasta: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin.

Obszar powiatu wołomińskiego to różnorodne przyrodniczo i piękne miejsca do rekreacji w sam raz dla turysty spragnionego odpoczynku od zgiełku miast. Coraz większą popularność zdobywa tutaj agroturystyka. Znajduje się tutaj wiele ciekawych pod względem architektonicznym miejsc. Najważniejszym jest z pewnością barokowy kościół p.w. Świętej Trójcy w Kobyłce. To jeden z grupy najcenniejszych zabytków budownictwa sakralnego w naszym kraju.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola